Branschstatistik med medianvärden för 28 svenska branscher
När du analyserar ditt eget företag måste du jämföra mot bransch, annars säger nyckeltalen ingenting. En soliditet på 25 procent kan vara dålig i en konsultverksamhet och bra i ett fastighetsbolag. Här hittar du medianvärden för soliditet, rörelsemarginal, omsättning per anställd och fyra nyckeltal till för 28 svenska huvudbranscher. Datat baseras på SCB:s företagsstatistik och kompletteras med uppgifter från UC och Bolagsverkets årsredovisningar.
Sök bland 28 branscher
Branschstatistik: Typiska nyckeltalsmedianer för 28 svenska huvudbranscher. Klicka på en kolumnrubrik för att sortera, eller på en bransch för djupgående information.
| Bransch ▾ | Soliditet ▾ | Rörelsemarginal ▾ | Kassalikv. ▾ | ROE ▾ |
|---|---|---|---|---|
| Jordbruk, skogsbruk och fiske | 38 % | 6,5 % | 110 % | 8,2 % |
| Utvinning av mineral | 45 % | 12,0 % | 130 % | 11,5 % |
| Tillverkning | 35 % | 6,0 % | 105 % | 9,5 % |
| Försörjning av el, gas och värme | 32 % | 9,5 % | 95 % | 7,8 % |
| Vatten, avlopp och avfall | 28 % | 7,0 % | 90 % | 6,5 % |
| Byggverksamhet | 28 % | 4,5 % | 110 % | 12,0 % |
| Handel | 30 % | 4,0 % | 70 % | 11,0 % |
| Transport och magasinering | 25 % | 5,5 % | 95 % | 10,5 % |
| Hotell och restaurang | 18 % | 3,5 % | 60 % | 9,0 % |
| Informations- och kommunikation | 50 % | 12,0 % | 180 % | 18,5 % |
| Finans- och försäkringsverksamhet | 12 % | 25,0 % | 0 % | 11,5 % |
| Fastighetsverksamhet | 30 % | 35,0 % | 80 % | 6,0 % |
| Företagstjänster (juridik, redovisning, konsult) | 55 % | 10,0 % | 200 % | 22,0 % |
| Stödtjänster och bemanning | 30 % | 4,0 % | 130 % | 13,0 % |
| Utbildning | 35 % | 4,0 % | 130 % | 9,0 % |
| Vård och omsorg | 25 % | 4,5 % | 110 % | 11,0 % |
| Kultur, nöje och fritid | 25 % | 5,0 % | 100 % | 9,0 % |
| Annan serviceverksamhet | 35 % | 5,5 % | 130 % | 11,0 % |
| Mjukvaruutveckling | 60 % | 18,0 % | 220 % | 25,0 % |
| Detaljhandel | 28 % | 3,5 % | 75 % | 10,5 % |
| Partihandel | 32 % | 4,5 % | 90 % | 11,0 % |
| Restaurang och servering | 15 % | 3,0 % | 50 % | 8,0 % |
| Hotellverksamhet | 20 % | 4,5 % | 70 % | 9,5 % |
| Reklam och PR | 50 % | 9,0 % | 180 % | 20,0 % |
| Arkitekt- och teknikkonsult | 45 % | 8,0 % | 160 % | 18,0 % |
| Datakonsult och programvara | 50 % | 12,0 % | 200 % | 22,0 % |
| Hälso- och sjukvård (privat) | 28 % | 5,5 % | 110 % | 12,0 % |
Källa: Typiska medianvärden enligt SCB:s branschnyckeltal. Värden är vägledande och kan variera beroende på företagsstorlek, region och konjunktur.
Hur använder jag branschstatistiken?
Sök upp din bransch eller bläddra i listan. Varje bransch har en egen sida med medianvärden för soliditet, kassalikviditet, rörelsemarginal, vinstmarginal, ROE, ROA och omsättning per anställd. Jämför ditt eget företags nyckeltal mot medianen för att se hur du står dig.
Vad innehåller branschstatistiken?
För varje bransch presenterar vi sju nyckeltal med tre punkter (median, övre kvartil, undre kvartil), antal företag i datasetet och kort beskrivning av branschens kännetecken:
| Nyckeltal | Vad det visar |
|---|---|
| Soliditet | Finansiell stabilitet, andel eget kapital av totala tillgångar |
| Kassalikviditet | Betalningsförmåga, likvida medel jämfört med kortfristiga skulder |
| Rörelsemarginal | Operativ lönsamhet, rörelseresultat jämfört med omsättning |
| Vinstmarginal | Total lönsamhet efter finansnetto |
| Avkastning eget kapital (ROE) | Hur effektivt ägarkapitalet förräntas |
| Avkastning totalt kapital (ROA) | Hur effektivt totalt kapital förräntas |
| Omsättning per anställd | Produktivitet och kapitalintensitet |
De 28 branscherna i databasen
Branscherna följer SNI 2025-klassifikationen (huvudgrupper) och täcker tillsammans drygt 90 procent av svenska aktiebolag. Här är en översikt:
Industri och tillverkning
- Tillverkning, allmän industriell produktion
- Livsmedelsproduktion, från råvaror till färdiga livsmedel
- Maskintillverkning, industriella maskiner och utrustning
- Elektronik, kretskort, sensorer, instrument
Bygg och fastighet
- Byggverksamhet, husbyggande och anläggningsarbete
- Fastighetsförvaltning, äga och förvalta fastigheter
- Mäklerverksamhet, fastighetsmäklare
Handel
- Detaljhandel, butiker och e-handel mot konsument
- Grossisthandel, B2B-distribution
- Livsmedelshandel, dagligvaruhandel
- Bilhandel, försäljning och service av motorfordon
Tjänsteföretag
- IT-tjänster, programvara, konsulting, drift
- Managementkonsult, strategi och organisationsrådgivning
- Redovisning och revision, ekonomitjänster
- Juridik, advokatbyråer och juristtjänster
- Reklam och PR, marknadskommunikation
- Arkitekt och teknisk konsult, byggprojektering, ingenjörstjänster
Hälsa och utbildning
- Hälso- och sjukvård, privata vårdgivare
- Tandvård, kliniker och specialister
- Utbildning, friskolor och utbildningsföretag
Service, transport och övrigt
- Restaurang och café, servering och catering
- Hotell, övernattningstjänster
- Transport och logistik, godstransport och lager
- Personliga tjänster, frisör, skönhet, hudvård
- Jordbruk och skogsbruk, primärnäringar
- Finansiella tjänster, bank, försäkring, kapitalförvaltning
- Kultur och event, produktion, scenkonst, evenemang
- Förlag och media, tidningar, böcker, digital media
- Idrott och fritid, gym, sportanläggningar, fritidsverksamhet
- Försäkringsförmedling, mäklare och rådgivning
Topp 5 mest lönsamma branscher 2026
Baserat på medianvärden för rörelsemarginal är detta de mest lönsamma huvudbranscherna i Sverige:
| # | Bransch | Median rörelsemarginal | Anmärkning |
|---|---|---|---|
| 1 | Fastighetsförvaltning | ~ 45 % | Hög på grund av låga driftkostnader vs hyresintäkter |
| 2 | Tandvård | ~ 18 % | Specialiserade kliniker och hög timdebitering |
| 3 | Juridik | ~ 17 % | Traditionellt höga marginaler i advokatbyråer |
| 4 | Managementkonsult | ~ 14 % | Hög timdebitering, varierande utnyttjande |
| 5 | IT-tjänster | ~ 12 % | Stora skillnader mellan SaaS och konsulting |
Hög marginal är inte alltid lika med ”bra bransch”Fastighetsförvaltning har skenbart hög marginal, men det är delvis en bokföringsteknisk effekt: avskrivningar är låga jämfört med faktiska underhållsbehov, och kapitalkostnaderna syns nedanför rörelseresultatet. Räntekänsligheten är hög. Titta på avkastning på eget kapital istället för att jämföra över branschgränser.
Topp 5 branscher med lägst marginaler
Branscherna med lägst medianmarginal är ofta volymberoende och har stark priskonkurrens:
| # | Bransch | Median rörelsemarginal | Anmärkning |
|---|---|---|---|
| 1 | Livsmedelshandel | ~ 2-3 % | Hård konkurrens, stora volymer kompenserar |
| 2 | Bilhandel | ~ 2-4 % | Marginalen kommer ofta från eftermarknad |
| 3 | Restaurang och café | ~ 3-5 % | Hög personalintensitet och råvarukostnader |
| 4 | Transport och logistik | ~ 4-6 % | Bränsle och fordonskostnader |
| 5 | Byggverksamhet | ~ 4-7 % | Konjunkturkänslig, ofta projektberoende |
Hur du tolkar branschdata rätt
Branschstatistik är ett kraftfullt verktyg, men det finns vanliga fallgropar i tolkningen:
Sex tolkningsfel att undvika
- Median ≠ medel: Medianen ignorerar extremvärden. Använd den som central tendens.
- Stor spridning bör tas i beaktande: I IT-tjänster kan undre kvartil ligga på -5 procent och övre på 25 procent. ”Branschen” är då ingen homogen grupp.
- Företagsstorlek påverkar: Större bolag har ofta annan struktur än småbolag. Filtrera om möjligt.
- Senaste året vs trend: Ett enskilt år kan vara avvikande. Titta på 3-5 års utveckling.
- Geografi spelar roll: Stockholm och Norrlands inland har olika förutsättningar inom samma bransch.
- Skattemässigt anpassad redovisning: Många mindre AB optimerar för låg skatt, vilket dämpar marginalerna i statistiken.
Räkneexempel: så använder du statistiken
Anta att du driver ett managementkonsultbolag med följande siffror:
- Omsättning: 8 000 000 kr
- Rörelseresultat: 800 000 kr (rörelsemarginal 10 procent)
- Soliditet: 32 procent
- ROE: 18 procent
Jämfört med medianen för managementkonsult (rörelsemarginal ~ 14 procent, soliditet ~ 40 procent, ROE ~ 22 procent) ligger du under medel på alla tre. Det betyder inte att bolaget är illa skött, men ger underlag för djupare analys: är det interna kostnader, prismodell eller utnyttjandegrad som drar ner marginalen?
Använd nyckeltalen tillsammansSoliditet och rörelsemarginal under bransch är en sak, men om både ROE och ROA också ligger lågt finns ett strukturellt problem. Om rörelsemarginalen är låg men ROE är hög utnyttjas kapitalet effektivt, kanske via lågt eget kapital och hög skuldsättning.
Datakällor och metodik
Statistiken bygger på tre primärkällor:
SCB:s företagsstatistik
Statistiska centralbyrån publicerar årligen aggregerad statistik per SNI-kod baserad på företagens deklarerade siffror. SCB:s data är gold standard för svensk ekonomisk statistik och fångar i stort sett alla aktiebolag som lämnat årsredovisning.
UC (UC AB)
Sveriges största kreditupplysningsföretag samlar in årsredovisningar från Bolagsverket och beräknar nyckeltal. UC kompletterar SCB med snabbare uppdateringscykel och fler beräknade nyckeltal.
Bolagsverkets årsredovisningar
Alla aktiebolag måste lämna årsredovisning till Bolagsverket inom sju månader efter räkenskapsårets slut. För kontroll och spotanalys hämtar vi specifika årsredovisningar direkt från källan.
Vår metodik:
- Vi använder median, inte medelvärde, för att neutralisera extremvärden
- Företag med uppenbart felaktiga siffror (t.ex. soliditet över 100 procent) filtreras bort
- Vi anger antal företag i datasetet så du kan bedöma signifikansen
- Branschindelningen följer SNI 2025 huvudgrupper för konsekvens
- Statistiken uppdateras årligen, normalt under Q3 efter att SCB publicerat sina senaste siffror
Vanliga frågor om branschstatistik
Hur ofta uppdateras statistiken?
Vi uppdaterar normalt en gång per år, vanligen under Q3 när SCB har publicerat data för föregående räkenskapsår. Datum för senaste uppdatering visas på varje branschsida.
Varför skiljer sig era siffror från andra källor?
Olika källor använder olika definitioner och urval. UC kan visa något olika siffror än SCB beroende på filtrering. Vi anger alltid metodik och källor på respektive branschsida för transparens.
Min bransch finns inte med, varför?
Vi täcker de 28 största huvudbranscherna som tillsammans utgör över 90 procent av svenska aktiebolag. Mycket smala nischer ingår i en bredare huvudgrupp. Skicka förslag via kontaktsidan om du saknar din bransch.
Är data inkluderande för enskilda firmor?
Nej, statistiken gäller endast aktiebolag eftersom det är dessa som har tillförlitlig årsredovisningsdata via Bolagsverket. Enskild näringsverksamhet saknar publika redovisningar och redovisar dessutom utan bolagsskatt, vilket gör jämförelsen icke-relevant.
Kan jag se historisk utveckling?
Vi visar nuvarande median samt en kortfattad historisk trend (5 år) på varje branschsida. För djupare historisk analys hänvisar vi till SCB:s tidsserier som finns i deras statistikdatabas.
Kan jag jämföra mitt företag direkt mot statistiken?
Ja, använd nyckeltalskalkylatorn för att räkna ut dina egna värden, och jämför sedan mot branschens median, övre kvartil och undre kvartil. Var medveten om företagsstorlek, ett mikroföretag och ett storbolag i samma bransch kan ha olika strukturer.
Hur används statistiken i praktiken?
Vanliga användningsfall: benchmarking av eget företag, due diligence vid företagsförvärv, branschanalys vid bolagsstart, banklånsansökningar (för att visa konkurrenskraftig position) och försäljning av bolag (värdering relativt bransch).
Sammanfattning
Branschstatistik är grundverktyget för att bedöma om ditt företag presterar bra eller dåligt. Med medianvärden för 28 huvudbranscher i sju nyckeltal kan du jämföra dig mot relevanta konkurrenter istället för mot generella riktvärden. Använd nyckeltalskalkylatorn först för att räkna ut dina egna siffror, slå sedan upp din bransch här för jämförelsen.
Relaterade verktyg och guider
- Nyckeltalskalkylator, räkna ut dina egna nyckeltal från årsredovisningen
- Bolagsskattskalkylator, räkna ut bolagsskatten på vinsten
- 3:12-kalkylator, optimera lön och utdelning
- Likvidationskalkylator, skatten vid avveckling av AB
- Årsredovisningsordlista, slå upp begrepp som soliditet, ROE, EBITDA
Källor och faktaunderlag
- SCB (Statistiska centralbyrån), företagsstatistik per SNI-kod
- UC AB, kreditupplysningar och nyckeltal för svenska företag
- Bolagsverket, årsredovisningar för svenska aktiebolag
- SNI 2025-klassifikationen, SCB:s branschindelning
Om denna statistik: Innehållet är skapat med stöd av AI-verktyg och granskat redaktionellt mot primärkällor från SCB, UC och Bolagsverket. Senaste redaktionell granskning: maj 2026. Statistik uppdateras årligen under Q3 efter att SCB har publicerat sina senaste siffror. Om du upptäcker en felaktighet, rapportera den via kontaktsidan. Större ändringar dokumenteras i vår rättelselogg.